Home > Aktuelt > Kalender > Verdens Malaria-dag (WHO)

25 apr

Verdens Malaria-dag (WHO)

Formålet er å bidra til utdanning og kunnskap rundt malaria, og å spre informasjon om arbeidet for å begrense sykdommen.

På et møte i WHO i mai 2007 vedtok forsamlingen i WHO datoen for en årlig markering av Verdens Malaria-dag. Medlemslanda i WHO erkjente at den globale oppmerksomheten rundt malaria måtte bedres, siden søkelyset var svært lavt på dette i forhold til hvor mange som blir syke, og som dør av sykdommen.

Visst du at 1 million dør hvert år pga malaria? Eller at 500 millioner får sykdommen hvert år?

Her kan du lese mer på de internsjonale sidene. Her finner fakta og bakgrunn for Roll back Malaria

Sidene og markeringen er et samarbeidprosjekt: "Roll Back Malaria Partnership"

25 april har også blitt markert som Afrikas malaria-dag siden 2001, ett år etter den historiske "Abuja-erklæringen" ble signert av 44 afrikanske land med malaria-epidemi. Dette skjedde ved  "African Malaria Summit"

Å redusere malaria er et av delmålene i Tusenårsmålene. Her kan du lese mer om tusenårsmålene, og om hvordan vi ligger an i bekjempelsen av malaria med myggnett og medisiner