fn.no > Aktuelt > Nyheter > Nyhetsarkiv > Demokrati og styresett > Ungdomsskoleelever diskuterer: Fungerer lange fengselsstraffer?

Ungdomsskoleelever diskuterer: Fungerer lange fengselsstraffer?

FN-sambandet Vest har arrangert 60 verksteder med tilsammen 900 elever med utgangspunkt i Hordaland Teaters oppsetning "Straff"

Ingrid Helene og Christina fra Rå Ungdomskole likte stykket "Straff". De har også deltatt i FN-sambandets verksted om forbrytelse og straff. Foto: FN-sambandet.

Hordaland Teater har denne høsten satt opp stykket "Straff", et stykke som setter lys på straffens vesen. Hvordan virker straff? FN-sambandet har arrangert verksted for skoleungdommene.

Tekst: Kai Grieg
Publisert: 09.10.2012

Hordaland Teater har denne høsten satt opp stykket Straff, et stykke som setter lys på straffens vesen. Er straffen ferdig ved endt soning? Hvordan virker straff? Og virker straff i det hele tatt? 

FN-sambandet har arrangert 60 verksteder for ungdommer fra skolene i Hordaland som har sett stykket. Vi snakket med to av dem om forbrytelse og straff:

Ingrid Helene og Christina fra Rå Ungdomskole har nettopp sett Straff når vi møter dem.

- Det er et bra stykke, selv om det er vanskelig å forstå, sier Christina.

På verkstedene har elevene snakket om straff i forhold til egne liv. Christina mener stykket gjør ungdom bedre i stand til å møte situasjoner der straff er involvert senere i livet. Ingrid er opptatt av at Norge skiller seg fra mange andre land:

- Noen land har dødsstraff, Norge har fine fengsler. Fangene har det nok bedre i Norge, mener hun. 

At ungdommer også har meninger om norsk straffenivå er de to jentene eksempler på. Christina mener at den livsvarige fengselstraffen godt kunne være lengre enn den er i dag. Begge er enige om at teater er en god måte å lære om kompliserte emner på. Verkstedet etterpå hjalp til med å bearbeide tankene.

DSC_0045

FN-sambandet Vest har arrangert 60 verksteder med tilsammen 900 elever med utganspunkt i Hordaland Teaters oppsetning "Straff". Foto: FN-sambandet.