Home > Aktuelt > Nyheter > Nyhetsarkiv > FN-sambandet arrangement > Stor jubel på Gard skole

Stor jubel på Gard skole

Gard skole er beste skole i FN-stafetten

Det var stor jubel på Gard i Haugesund da FN-sambandet forleden overrakte pokalen for beste skole i FN-stafetten 2009. Gard var den skolen som scoret høyest på kunnskapstesten i stafetten.

Tekst: Øyvind Gjerde
Publisert: 18.02.2010

6. klassene på Gard var samlet i musikkrommet på skolen da FN-sambandet kom på besøk for å dele ut pokalen. Foruten overrekkelsen og mange ivrige spørsmål om FN og organisasjonens arbeid, vanket det godord fra både lærerne og rektor for den flotte innsatsen. Elevene fra Gard har faktisk gjort seg bemerket i andre kunnskapskonkurranser også i dette skoleåret, og scoret høyt i ”Lego League” og ”Utfordringen” på NRK Super.

Kunnskapen sitter

– Og FN-kunnskapen sitter, kan lærer Elisabeth Welle fortelle. Hun har kjørt den samme FN-quizen på nytt som elevene svarte på under FN-stafetten i november, og sett at elevene fremdeles husker langt de fleste av faktaene de lærte om FN.

– Det spørsmålet som flest tar feil på, er det som handler om truede dyrearter. Men dette kan vi kanskje gjøre noe med nå i Naturmangfoldsåret 2010.

På spørsmålet om hvorvidt Gard skole har en særlig god læringskultur blant elevene, svarer Welle:

– Vi jobber etter prinsippet om at elevene har mange intelligenser og ulike læringsstrategier. Vi har behandlet FN-stoffet fra ulike innfallsvinkler, og brukt tid på både fakta og elevaktive arbeidsmåter som forming og drama. Blant annet jobbet elevene med Tusenårsmålene og lagde flotte dramatiseringer av disse. På nettet fant vi stoff fra både FN-sambandet og andre organisasjoner, og som vi tok inn i opplegget med godt resultat. Og da FN-stafetten kom til oss på Gard, hadde vi allerede masse bakgrunn å bygge på.

Bookmark and Share

Kommentarer