24. oktober er den internasjonale FN-dagen som markeres på skoler over hele landet. Her finner du skoleopplegg til hvordan dere kan feire FN-dagen i klasserommet:
| Tekst: | Marianne Mathisen |
|---|---|
| Publisert: | 05.10.2012 |
Appell og flaggheising kan kombineres med følgende opplegg i klasserommene:
1.– 4. trinn: På Filursidene kan elevene bli kjent med Filuren gjennom spill, tekst og tegninger. FN-dagen er også en fin anledning til å lære mer om hva det vil si å være fattig. Undervisningsopplegget Rettferdig fordeling tar utgangspunkt i Filur-sidene og lærer elevene om fattigdom.
5. – 7. trinn: På Opplev.fn.no kan elevene lære om FNs generalforsamling og lage sin egen tale til forsamlingen. Elevene på disse klassetrinnene kan også begynne å lære hva internasjonalt samarbeid er. Oppgaven FN og internasjonalt samarbeid er en mer omfattende oppgave som passer godt til klasser som virkelig vil sette seg inn i FN-stoff på FN-dagen.
8. – 10. trinn: På Opplev.fn.no kan elevene lære om FNs sikkerhetsråd og spille spillet hvor de skal hindre at det bryter ut atomkrig mellom to land. Mange skoler bruker også FN-dagen til å lære elevene om Tusenårsmålene. Oppgaven Tau og Tusenårsmål er en annerledes måte å lære om statistikken bak Tusenårsmålene.
Videregående: På Opplev.fn.no kan elevene sette seg inn i forholdet mellom Norge og FN ved å se animasjonsfilmen og diskutere de ulike punktene under filmen. En god debatt om Norges rolle i FN kan også skapes ved å diskutere de tre punktene i artikkelen Fullfør stupet, Barth Eide. En dagsrapport fra Generalforsamlingen vil også gi elevene en bedre forståelse av hvilke saker som er på agendaen når dette organet i FN møtes, samt hvilke innspill Norge kommer med i denne sammenhengen. Dagsrapporten er lang og kan med fordel deles opp i bolker. Du som lærer kan velge ut et viktig avsnitt eller elevene kan deles i grupper og lese hver sin del. Som en avsluttende oppsummering kan elvene besvare spørsmålene: Trenger Norge FN? Og er Norge viktig for FN? Svarene på disse spørsmålene kan publiseres i kommentarfeltet til artikkelen Fullfør stupet, Barth Eide.