fn.no > Aktuelt > Nyheter > Nyhetsarkiv > FN-sambandet > - Internasjonal uke former Tromsø

- Internasjonal uke former Tromsø

Internasjonal uke 2011 i Tromsø består av 59 ulike arrangementer som byens organisasjoner og internasjonale miljø står bak. Foto: FN-sambandet

Internasjonal uke 2011 i Tromsø består av 59 ulike arrangementer som byens organisasjoner og internasjonale miljø står bak. Foto: FN-sambandet

Søndag 5. juni går startskuddet for Internasjonal uke 2011 i Tromsø. Varaordfører Gunhild Johansen mener uka er meget viktig for byens befolkning.

Tekst: Jarle Rotvold Johansen
Publisert: 01.06.2011

-          Internasjonal uke gir det internasjonale miljøet i Tromsø en mulighet til å være synlig og gjennom det forme byen de bor i.  Samtidig  er det viktig at innbyggerne i Tromsø får muligheten til å bli kjent med Tromsø som internasjonal by, påpeker en engasjert varaordfører i Tromsø kommune.

Gjennom 59 ulike arrangementer vil Tromsøs ulike organisasjoner prege byen med sang, dans, mat, film og debatt i to uker. FN-sambandet Nord er koordinator for årets Internasjonale uke og kan skrive under på at Tromsø by er en internasjonal by med stort engasjement.

-          Vi har derfor arbeidet ekstra mye for å få til flere arrangementer på engelsk. I tillegg er programmet for første gang både på engelsk og norsk. Dette er viktig for å sikre at Internasjonal uke er tilgjengelig for hele befolkningen i Tromsø, understreker Ronja Trolie fra FN-sambandet Nord.

Spennvidden i programmet er stor. Befolkningen får muligheten til å lære seg å lage lommebok av melkekartong eller delta på fugletitting. Det vil også være mulig å lære seg esperanto og origami (papirbretting) på en halvtime. Dessuten blir sang, dans, musikk, film og debatt preget av russisk, palestinsk, thailandsk og norsk kultur for å nevne noen.

Ordføreren i Gaza kommer

FN-sambandet Nord arrangerer også i år et folkerettsseminar om situasjonen i Palestina/Israel.

-          De som er interessert i temaet bør benytte anledning til å delta fordi vi har vært så heldige å få besøk av blant annet ordføreren i Gaza, påpeker Ronja Trolie i FN-sambandet Nord.

I forbindelse med folkerettsseminaret er det satt sammen et debattpanel bestående av Mads Gilbert, høyestrettsadvokat Gunnar Nerdrum og Line Katheeb (leder i Palestinakomiteen). Advokat Bent Andresen vil også delta i debatten etter sin innledning om folkerett og Palestina/Israel. Filmregissør Terje Carlsson vil lede debatten. Carlsson er for øvrig svensk frilansjournalist og filmskaper som i flere perioder har arbeidet i felt i Palestina/Israel.