RSS
English
Det internasjonale handelssenteret (ITC) er UNCTADs (FNs konferanse for handel og utvikling) og Verdens Handelsorganisasjons (WHO) senter for teknisk samarbeid. Det internasjonale handelssenteret har som mål å styrke bedrifters internasjonale konkurranseevne, og har som målsetning å øke utviklingslands utenrikshandel.
| Link: | International Trade Centre |
|---|
Senteret søker å øke mindre bedrifters evne til internasjonal handel gjennom å støtte handelspromoterende institusjoner, utvikling av støttefunksjoner for næringslivet, samt gi teknisk assistanse til bedrifter, samt støtte lovgivere i å integrere næringslivssektoren i verdensøkonomien. Organisasjonen har videre som mål å øke utviklingslands eksport ved å tilby assistanse til lokale bedrifter, institusjoner som promoterer handel og beslutningstakere
Man kan si at UNCTAD hjelper land å finne fram til sine forhandlingsposisjoner, at handelsavtalene blir inngått i WTO, og at ITC hjelper bedrifter til å utnytte mulighetene som disse avtalene gir.
ITC ble opprettet i 1964 og har sitt hovedkontor i Genève i Sveits. Organisasjonen har i overkant av 230 ansatte fra over 60 land, og i tillegg kommer også konsulenter som bidrar med teknisk assistanse. ITC ledes av en direktør som rapporterer til generalsekretæren i UNCTAD og generalsekretæren i WTO. Budsjettet for 2007 var i overkant av 60 millioner dollar.